Egy ország rettegett a vérszomjas Lenin-fiúktól – addig példátlan terror vette kezdetét március 21-én

Legújabb lapszámunkban a Kossuth-díjjal frissen kitüntetett Döbrentei Kornél író-költő is beszél a Tanácsköztársaságról emlékezetéről.

A kommunisták mindig is rettegtek mindattól, amit a Szent Korona képvisel.
A Tanácsköztársaság rémuralma idején a budai Várat is megfosztották történelmi és művészeti értékeitől – írták a Nemzeti Hauszmann Program Facebook-oldalán.
A Hauszmann Alajos tervezte díszes kupolán álló Szent Korona másolatot egy óriási vörös frígiai sapkával takarták le egy rosszemlékű május 1-e alkalmából.
A sapka a francia forradalom jelképét idézve került a Budavári Palotára, ahogyan Budapest-szerte vörösbe öltöztették a fontosabb épületeket, köztéri szobrokat. Hauszmann így írt a naplójában:
Gazságnak nyilvánítottam azt a merényletet, hogy a Királyi Palota kupoláján lévő magyar koronát, amelyet mint nemzetünk ezeréves alkotmányának szimbólumát minden hazafi szentnek tart, beszennyezték azzal, hogy vörös sapkával takarták le.”
Visszaemlékezések szerint a Tanácsköztársaság vezetői annyira irtóztak mindattól, amit a Szent Korona képviselt, hogy még az is felmerült, hogy eladják a felbecsülhetetlen értékű koronázó ékszert egy régiségkereskedőnek.
Szerencsére ez végül nem történt meg, ahogyan a vörös fedés is lekerült a királyi palota kupolájáról a Tanácsköztársaság bukásával. Később, bár a kupola szerkezete átvészelte a második világháború pusztításait, a hatalomra kerülő kommunista vezetés helyreállítás helyett mégis a leegyszerűsítő átépítés mellett döntött.
A Nemzeti Hauszmann Program fő célkítűzése, hogy a Budavári Palota épületegyüttese ismét azt az arcát mutassa, amelyet fénykorában, a 19. és 20. század fordulóján csodálhattak meg a fővárosiak és az ide látogatók.
Ezt is ajánljuk a témában
Legújabb lapszámunkban a Kossuth-díjjal frissen kitüntetett Döbrentei Kornél író-költő is beszél a Tanácsköztársaságról emlékezetéről.
***